Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Anne Karnından Korona Geçer mi

Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19’u pandemi yani küresel yayılımı olan hastalık ilan etmesinin ardından tüm insanlar koronavirüsten korunma önlemlerini artırdı. Birçok noktada coronadan korunma önlemleri alınmasına rağmen yine de bazı belirsizlikler insanların aklında soru işareti oluşturabilir. Özellikle hamilelerin korona virüs ile ilgili merak ettiği bazı sorular var.

Bu soruların başında ise ¨Koronavirüs anne karnındaki bebekleri etkiler mi?¨ ve ¨Anneden bebeğe koronavirüs geçer mi?¨ soruları yer alır. Yani doğum öncesi ve sonrası bebeğin koronadan etkilenme durumu merak edilir. Tüm annelerin Covid-19 ile ilgili merak ettiği sorulara birlikte bakabiliriz.

Hamilelikte Bebeğe Koronavirüs Geçer mi?

Hamileyken ya da doğum esnasında corona virüsün bebeğe geçebileceğine dair bir kanıt yok. Farklı ülkelerdeki iki yenidoğan bebekte Covid-19 görüldüğünü duymuş olabilirsiniz. Ancak bebeklere doğum öncesi ya da doğum esnasında korona bulaştığına dair bilimsel bir veri yoktur. Hatta amniyotik sıvı yani anne karnındaki sıvıda yapılan araştırmalarda henüz koronavirüse raslanmadı.

Koronavirüsünün çok yeni bir rahatsızlık olduğunu ve bilim insanlarının hala insanlar üzerindeki etkileri hakkında araştırma yaptığını unutmamakta fayda var.

Koronavirüs Erken Doğuma Sebep Olur mu?

Korona virüsün erken doğuma sebep olduğuna dair bir bilgi mevcut değil. Dünya Sağlık Örgütü, zorunlu sağlık durumları dışında normal doğumu tavsiye ediyor. Hamileliğiniz süresince doktorunuzun hamilelik süreci ile ilgili tavsiyelerini izleyebilir ve koronadan korunma önlemlerine özen gösterebilirsiniz.

Bebek Bekleyen Anneler Koronavirüse Karşı Ne Yapmalı?

Hamilelikte bağışıklık sistemi baskılanabilir. Buna bağlı olarak anne adaylarının vücudu da enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelebilir. Bu sebeple tüm hamilelik döneminde olduğu gibi korona virüsü görülen bu dönemde de bağışıklık sistemini güçlendirici gıdaların tüketilmesine özen gösterilebilir.

Anneler için koronavirüs önlemleri kapsamında dikkat edilebilecek diğer konular şunlardır:

  • Hamilelik döneminde aile desteğinin değerli olduğunu biliyoruz. Ancak mümkün olduğu kadar ailenizle ve sevdiklerinizle sadece telefonla veya diğer dijital ortamlarda görüşmeye özen gösterebilirsiniz. Bebeğinizi beklerken gereken tüm desteği eşinizden almayı tercih edebilirsiniz.
  • Doktor randevusuna gitme gibi zorunlu durumlarda evden çıkmanız gerekiyorsa hiçbir yerle temas etmemeye özen gösterebilirsiniz. Covid-19’dan korunmak için dışarıdayken eldiven ve maske kullanabilirsiniz. Eve döndüğünüzde ise kıyafetlerinizi yıkanmak üzere çıkarmanız ve ellerinizi en az 20 saniye boyunca yıkamanız önemlidir.
  • Düzenli sporun da bağışıklık sistemini desteklediği bilinir. Düzenli olarak hamileliğe uygun hafif egzersizler yapabilirsiniz. Hamilelik döneminde yapabileceğiniz egzersizleri öğrenmek için “6 Soruda Hamilelik Yogası Hakkında Her Şey” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüm bilgiler ışığında bakıldığında ¨Koronavirüs anneden bebeğe geçer mi?¨ sorusuna henüz böyle bir durumun görülmediği cevabı verilebilir.

Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik geçirmenizi dileriz.