Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebek ve Çocuklarda Corona

Uzmanlar, korona virüsü ile ilgili eldeki veriler ve araştırmalar ışığında Covid-19’un ileri yaştaki insanları daha olumsuz bir şekilde etkileyebileceğini belirtiyor. Ancak corona virüsün bebek ve çocuk sağlığı üzerinde ne gibi bir etkisi olduğuna dair kesin bir bilgi henüz yok. Bu sebeple anne babaların aklında korona virüs ve çocuk sağlığı ile ilgili sorular oluşabiliyor.

Bugüne kadar korona ile ilgili açıklanan bilgiler ışığında Covid-19’un bebekler ve çocuklar için tehlikeli olup olmadığına bakabiliriz.

Koronavirüs Bebekleri Nasıl Etkiliyor?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsün küçük yaş gruplarında daha hafif seyredebildiğini belirtiyor. Ancak veriler sürekli değiştiği için 0-2 yaş arası korona görülme oranı henüz bilinmiyor. 

Bebek ve çocuklara dair Dünya Sağlık Örgütü’nün aktardığı verilere göre bildirilen corona virüs vakalarının %2.4’ü 19 yaşın altındaki bireylerde görülmüş ve virüsün etkileri hafif şekilde hissedilmiş. Bu verilere bakarak bebeklerde koronavirüs görülme oranının çok düşük olduğu söylenebilir. 

Ancak yine de bebekleri ve çocukları corona virüsten korumak için bazı önlemler alabilir ve hem ailenizin hem de toplumun sağlığı için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Bebekleri koronavirüsten koruma adına dikkat edilebilecek noktalar şunlar:

  • Bebeğinizin, anne ve babası dışında kimseyle temas etmemesini sağlayabilirsiniz.

  • Bebeğiniz diş çıkarma huzursuzluğu yaşıyorsa ellerini sık sık ağzına sokabilir. Kirli ellerin ağızla ve gözle teması da virüsleri bulaştırabilir. Bunun önüne geçmek için bebeğinizin ellerini düzenli olarak temizlemeye özen gösterebilirsiniz.

  • Bebeğinizin oyuncaklarını sirke gibi kimyasal olmayan doğal temizlik maddeleri ile temizleyebilirsiniz.

Koronavirüs Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Dünya Sağlık Örgütü, korona virüsün yaygın olarak 60 yaş üstü ve hipertansiyon, diyabet, solunum rahatsızlığı gibi kronik hastalıkları olan kişileri ciddi şekilde etkilediğini belirtiyor. Çocukların etkilenme oranı ise net olarak henüz açıklanmamış durumda. Çocukların olumsuz etkilenmeseler dahi koronayı taşıma ihtimalleri bulunabilir. Bu nedenle sosyal mesafelenmeye her zamankinden daha fazla dikkat etmekte fayda vardır.

Dünya Sağlık Örgütü, çocukları koronavirüsten koruma ile ilgili yayınında elleri 20 saniye boyunca yıkayabilmek için çocuklarla birlikte şarkı söylenebileceğini belirtiyor ve bazı adımların izlenmesini tavsiye ediyor:

  1. Ellerinizi temiz akan suyla yıkayın.

  2. Islanan elinizi kaplayacak kadar sabun sürün ve suyu kapatın

  3. Parmak ve tırnakların arası ile elin arka kısmı dahil tüm elinizi en az 20 saniye boyunca köpükleyin.

  4. Tekrar açtığınız akan su ile elinizi iyice durulayın.

  5. Ellerinizi temiz ve kuru bir havlu ya da tek kullanımlık havlu ile kurulayın.

Çocukları koronavirüsten koruma, sadece bulaşma tehlikesini önleme anlamına gelmez. Çocuklar ve hatta bebekler duygusal olarak da desteklenmeye ihtiyaç duyabilir. Bebekler ve çocuklar, alışık olmadıkları bu sürecin kendilerine hissettirdiklerini ifade etmekte zorlanabilirler.

Çocuğunuzla duyguları hakkında konuşmayı deneyebilirsiniz. Sevdiği arkadaşları ya da aile bireyleri ile dijital ortamda görüşüp rutinlerini devam ettirmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Bebeğiniz, etrafındaki gerginliği hissedebileceği için bu dönemde sizin sıcaklığınıza daha fazla ihtiyaç duyabilir. Koronavirüs sebebiyle evde uzun vakitler geçirdiğiniz bu dönemde bebeğinizi daha sık kucağınıza alabilirsiniz. Ona yatmadan önce sıcak bir masaj yapabilir ve bebeğinizle konuşabilirsiniz.

Bebeğiniz ve çocuğunuzla mutlu, sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle.