Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Eşi Yoğun Tempoda Çalışan Annelere 7 Tavsiye

Eşinizin yoğun çalışma temposu, size ve çocuğunuza beklediğiniz kadar ilgi göstermesini engelleyebilir. Bu durumda eşinizle iyi bir iletişime geçmek ve kendinize iyi bakmak için adım adım uygulayacağınız bazı önerilerimiz var.

Eşinizle ilişkinizi sağlamlaştıracak öneriler

  1. Problemlerinizi konuşmak için eşinizle, bebeğinizin uyuduğu bir zamanı seçin. Olabildiğince açık konuşmaya, eşinizi dinlemeye ve birbirinizi anlamaya çalışın.
  2. Anne ve eş olmakla ilgili benzer durumlar yaşayan arkadaşlarınızla sorununuzu paylaşın. Yalnız olmadığınız hissi sizi içine girebildiğiniz üzücü hislerden daha kolay kurtarabilir.
  3. Kendinize bir amaç listesi hazırlayın ve bu hedefler doğrultusunda küçük ama devamlı adımlar atın. Kendi hedeflerinize ulaşmanız eşinizin işle meşgul olduğu zamanlarda daha güçlü hissetmenize ve yalnızlık duygusunu gidermeye yardımcı olabilir.
  4. Eşinizin iş programını gözden geçirerek başbaşa geçirebileceğiniz özel zamanlar ayarlayın. Bebeğinizi ailenizden birisine ya da bakıcıya bırakın. Eşinizle birlikte geçirdiğiniz zamanlar daha yakın bir iletişim kurmanızı sağlayabilir.
  5. Eşiniz evde olduğu zaman ona dinlenmesi için zaman verdikten sonra bebeğinizle birebir vakit geçirmesi için fırsat tanıyın. Eşiniz bebeğinize masaj yapabilir, gündüz sağdığınız anne sütüyle bebeğinizi besleyebilir ya da onu uyutabilir. Bu gibi baba ve bebeğin baş başa geçirdiği vakitler aralarında güvenli bağ oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda eşinizin bebek sorumluluğunu paylaşmasına imkan tanır.
  6. İşteki problemlerine yardımcı olmaya çalışın, problemlerini bir arkadaş olarak dinleyin ve çözüm üretin.
  7. Anneliğin size yüklediği sorumluluklardan yorulmanız kendinizi ümitsiz hissetmenize bu da eşinizle aranızdaki iletişimin bozulmasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda terapiye katılmak ya da profesyonel bir destek almayı seçenekleriniz arasında bulundurun.

Yalnız Değilsiniz

Bebeğinizi büyütme yolunda yüklendiğiniz sorumlulukların geçici olduğunu, onun da kendi ayakları üzerinde duracağı zamanların geleceğini unutmayın. Bebeğinizin kendi yapabileceği işleri yapmasına izin vererek onu bağımsız bir birey olma yolunda destekleyin. Bu sizin de daha rahat bir annelik süreci geçirmenize yardımcı olabilir. Bir rutin içerisine girmekten sıkıldığınızı hissettiğiniz zaman bunu ifade etmekten çekinmeyin. Ne hissettiğiniz ile ilgili eşinizle, arkadaşlarınızla ya da terapistinizle konuşmayı deneyin. Başka annelerin deneyimlerini de dinleyerek bu yolculukta yalnız olmadığınızı ve her şeyin düzeleceğini kendinize hatırlatabilirsiniz.