Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Kışın Beslenme Nasıl Olmalı

Kış mevsiminde havaların soğumasıyla beraber bebeğinizin hasta olacağı konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Ancak alınacak önlemlerle kışı huzurla geçirmenin yolları da bulunuyor. Bu önlemlerden belki de en önemlisi beslenme.

12-24 ay bebeklerinizin beslenme süreçleri ile ilgili 12-24 ay bebek beslenmesi kategorimizden bilgi ve öneri alabilirsiniz.

Kışın bebeğinize vereceğiniz sağlıklı besinlerle bağışıklığını güçlendirerek onu hastalıklardan koruyabilirsiniz. İşte kışın bebeklerde doğru beslenme ve püf noktaları.

Olmazsa Olmaz Besin; Anne Sütü

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendiren mucizevi bir formüldür. Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaların içerisinde bulunan tüm vitamin ve mineraller anne sütünde de bulunur. İlk 6 ay bebeğin sadece anne sütünden yararlanması bu sebeple çok önemlidir. Fakat 6. aydan sonra yani ek besin döneminde de temel besin anne sütüdür. Tamamen ek besinlere yönelerek anne sütünü ihmal etmek, bebeğin alacağı vitamin ve mineralleri azaltacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları arasında bulunan anne sütü bu nedenle kışın daha da önem kazanır. 

Kışa Özel Besinlerden Yaralanın

Bebek 2 yaşına kadar her istediğinde anne sütünden faydalanmalıdır. Bunun yanında 6. ayını aşmış bebekler anne sütüne ek olarak ek besinleri de almaya başlayabilirler. Bebeğin sağlıklı beslenmesi ve bağışıklığını kuvvetlendirmesi için mevsim sebze ve meyvelerinden hazırlanmış püreler, hafif yemekler tercih edilebilir. Bebek sağlığına fayda sağlayacak kış besinleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Pırasa
  • Havuç
  • Brüksel Lahana
  • Ispanak
  • Karnabahar
  • Portakal
  • Mandalina
  • Nar

Demir, Çinko ve Protein Desteği

Ek gıda döneminde kış aylarında demir, çinko ve protein desteği oldukça önem kazanır. Kılçıksız balık eti, tavuk, kırmızı et takviyesi bebeğin kışın hastalıklara dirayetini arttıracaktır. Bunların yanında ıspanak, patates, mercimek, nohut gibi yiyecekler de demir ve protein açısından güçlü yiyecekler arasında bulunur. Eğer bebeğiniz ek besin dönemine yeni girdiyse bu yiyeceklerin püresini yapabilir, çorbalara ekleyebilirsiniz.

*Bu besinlere hangi ayda başlayabileceğinizle ilgili detaylı bilgi için doktorunuza danışmanızı öneririz.

Lezzetli Çorbalar

Kış aylarında sıcak ve hafif çorbalar, bebeğin sağlıklı beslenmesinde ve vücut ısısını dengelemesinde yararlı olacaktır. Az yağlı, baharatsız ve tuzsuz kış sebzelerinden oluşan çorbalar tercih edilebilir. Tarhana çorbası, kırmızı mercimek çorbası, tahıl çorbaları, yoğurtlu yayla çorbası gibi çeşitli yiyecekler, ek besine geçen bebeklere gönül rahatlığıyla verilebilir. 

 

Bakliyatlar

Kışın sindirimin düzenli olması için özellikle lifli gıdaların tüketilmesi öneriliyor. Hazmı kolaylaştıran ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan lifli ürünlerin birçoğu bebekler için uygun yiyeceklerden oluşuyor. Lif bakımından zengin olan bakliyatlar, kışın bebek beslenmesinde önem kazanıyor. Kırmızı mercimek, yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya gibi gıda maddeleri bebeklere rahatlıkla verilebilir. 

Yeterli Su Tüketimi

Bebek ek besin dönemine geçtiklerinde yani 6. aylarını doldurduktan sonra suya ihtiyaç duyacaklardır. Öncesinde anne sütü, eksikliğinde doktorunuzun önerdiği çocuk devam sütü bebeğiniz için yeterlidir. Bunun yanında vücudun zararlı virüslerden korunabilmesi için en temel ihtiyaçlardan biri sudur. Bebeklerde su tüketimi, toksinlerin atılması, vücut fonksiyonların doğru olarak çalışması, metabolizma dengesinin sağlanmasına imkân tanır. Erişkinlerde günlük sıvı değişimi %6 iken bebeklerde %25’tir. Bu nedenle bebekler sıvı alımının kısıtlanmasına daha duyarlıdırlar. Yazın vücudun suya duyduğu ihtiyaç daha belirgindir fakat kışın da aynı düzenle su tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu yüzden kışın da yeterli sıvı desteğini sağlanması önemlidir.